Soponyai Géza hajóépítő, konstruktőr és versenyző egy személyben, akit 30 éves kora felett fújt meg a balatoni szél. Szereti és élvezi a vitorlázást, a sebességet, a Magyar tengert és az életet. A legelsők között gyártott szörfdeszkát Magyarhonban, ma viszont már csodaszép hajókat épít. Az elmúlt években számos túra- és versenytípus született meg vagy éledt újjá munkájának gyümölcseként. Emellett kiváló versenyző, aki már évek óta a Balaton legrangosabb versenyének, a Kék-szalagnak a megnyeréséért küzd a saját hajójával. Ars poeticája szerint a legfontosabb, hogy kellő alázattal közelítsük meg a vizet, a hajót és a szelet, mert a nyílt vízen – főként a Balatonon – pillanatok alatt bármi megtörténhet. A magyar vitorlástársadalom tagjai körében abszolút megmondóember az elmúlt évtizedekben több magyar bajnoki címet is szerzett, kétszer volt második Európa leghosszabb tókerülő regattáján, a Kék-szalagon.
„A Kékszalag külön mániám. Hajóépítő lévén már hét hajót építettem a verseny megnyerése érdekében. Ugyan sokszor álltam már dobogón, kétszer voltam második, de győznöm sajnos még nem sikerült. Nyertem több magyar bajnokságot, de a legbüszkébb a 2009-es szóló Balaton-kerülő versenyen aratott győzelmemre vagyok.”
Munkája során több hajóosztályt is létrehozott. Az 50-es és a Nautic sorozat a keze alatt a legnagyobb és legjobban működő osztállyá nőtte ki magát. Ma ezek a hajók szerepelnek a legnagyobb létszámban a versenyeken, amire joggal lehet büszke. Nem is igazi füredi éjszaka az, amelyiken nem tűnik fel rövidgatyában és flip-flop papucsban, rozé fröccsel a kézben a móló környékén sármos főszereplőnk. Rendkívüli auráját, higgadtságát megtapasztalhattuk a számítógépes talpfelmérés során, melyet a Batz főhadiszálláson, a pomázi telepen végeztünk el. Nézzük milyen eredménnyel…
Géza test tömegközéppontja enyhén balra billen, bal lábát körülbelül 15%-al nagyobb súly terheli mint a jobbat. Ez adódhat helytelen tartásból de legtöbbször inkább arra vezethető vissza, hogy egyik lábunk néhány milliméterrel, de sokszor akár 1-2 centiméterrel is rövidebb anélkül, hogy tudnánk róla. Ez hosszútávon derék-, csípő- és térdfájdalmat, esetleg gerincferdülést okozhat. Ennek megakadályozása érdekében bal lába alatt az egyedi talpbetétet vastagabbra készítettük, hogy visszabillentsük a tömegközéppontot a megfelelő helyzetbe. A jobb lábon a túlterhelés hatására enyhe hosszboltozat süllyedést is tapasztaltunk, mértéke nem kórós, de alátámasztására mindenképp szükség van. Sajnos mindkét lábon előrehaladott harántboltozat süllyedés figyelhető meg, a jobb lábon már a lábujjak is túlzott erővel nyomódnak a talajhoz, amely előhírnöke a kalapácsujj kialakulásának, tehát épp időben készült egyedi talpbetét ahhoz, hogy a megfelelő ívű alátámasztásokkal a helyzet súlyosbodását megakadályozhassuk. Géza esetében mindenképp ajánlatos az első számítógépes talpfelmérést követően 1 évvel egy új mérést végezni, mert ennyi idő alatt a boltozatok változhatnak annyit a helyes irányba, hogy egy új, módosított egyedi talpbetéttel még jobb hatásfokkal kezelhessük a kialakult elváltozásokat.
Géza egyedi talpbetétje mellé egy Batz Sky, fehér utcai sportcipőt választott.
soponya
Soponyai Géza kolléganőnkkel az egyedi talpbetétgyártást megelőző számítógépes talpfelmérés előtti kérdéssoron 1.0
soponya
Soponyai Géza kolléganőnkkel az egyedi talpbetétgyártást megelőző számítógépes talpfelmérés előtti kérdéssoron 2.0
soponya
Soponyai Géza kolléganőnkkel az egyedi talpbetétgyártást megelőző számítógépes talpfelmérés előtti kérdéssoron 3.0
soponya
Soponyai Géza kolléganőnkkel az egyedi talpbetétgyártást megelőző számítógépes talpfelmérés előtti kérdéssoron 4.0
soponya
Soponyai Géza kolléganőnkkel az egyedi talpbetétgyártást megelőző számítógépes talpfelmérés előtti kérdéssoron 5.0
soponyai géza számítógépes talpfelmérés
Soponyai Géza az egyedi talpbetétgyártást megelőző számítógépes talpfelmérés közben 1.0